Asitli Çinko Kaplama

Mükemmel parlaklığı, yüksek verimi, düşük maliyeti ve zor kaplanan yüzeylerde dahi başarılı sonuçlar vermesi ile ön plana çıkmaktadır.

Çinko klorür bazlı bir proses olan çinko kaplama, alt tabaka olarak bilinen başka bir metal nesnenin yüzeyine, ince ve parlak çinko parçacıklarının elektroliz yolu ile metal yüzeye yerleştirilmesini içerir. Çinko kaplama, pasın alttaki metal yüzeyine ulaşmasını önleyen fiziksel bir bariyer oluşturur. Çinko, doğuştan gelen korozyonla mücadele kabiliyeti nedeniyle seçilmiştir. Aslında, çinko genellikle korozyon önleme maddesi olarak adlandırılır. Çinko bileşiklerinin kullanımı 2,500 yıl önce başlamışken, metalik çinko üretimi ilk olarak 15. yüzyılda Hindistan’da olmuştur. Günümüzde, çinko metalinin neredeyse üçte biri, paslanmaya karşı korunmak için metal yüzey kaplaması olan galvanizleme için kullanılmaktadır. Çinko kaplama galvanizlemede en sık kullanılan yöntemdir.
Paslanma hemen hemen her metal türü için en büyük düşmandır ve korozif etkileri yıkıcı olabilir. NASA’ya göre, ABD sanayilerine yönelik yapılan araştırmada korozyonla ilgili kayıpların maliyeti yılda yaklaşık 276 milyar dolar ve dünya çapında bu rakam 1 trilyon dolara yaklaşıyor.
Korozyondan en çok etkilenen endüstriler arasında üretim ve imalat, ulaşım, hükümet, kamu hizmetleri ve altyapı yer alır. Çinko kaplama olarak bilinen bu süreç, demir ve çelik gibi metalleri korozyonun acımasız kuvvetlerine karşı korumak için sıklıkla kullanılır.